Łysienie plackowate

Diagnoza o łysieniu plackowatym przyjmowana jest zazwyczaj z przerażaniem. Głównie za sprawą towarzyszących jej informacji dodatkowych – braku konkretnej wiedzy, w jaki sposób dochodzi do nieprawidłowości, jak również wielu niejasności dotyczących sposobów leczenia tej formy wypadania włosów. Łysienie plackowate pod względem perspektyw usuwania jego skutków daje mniejsze nadzieje niż każdy inny rodzaj wypadania włosów. Leczenie jest długotrwałe i trudne.

Rodzaje i tempo zmian

Łysienie plackowate obserwuje się jako zmianę stopniową. Na początku objawia się ona łamliwością kosmyków i pogorszeniem kondycji włosów, by później w różnych miejscach na głowie włosy po prostu zaczęły wypadać, tworząc charakterystyczne placki bez włosów. W co gorszych przypadkach łysienie plackowate może mieć błyskawiczny przebieg, raz po razie odsłaniający łyse obszary skóry.
Mimo wspólnej nazwy, łysienie plackowate może mieć różny przebieg. Najczęściej włosy wypadają jedynie z określonych obszarów. Tylko w nielicznych przypadkach dochodzi do utraty włosów z całego obszaru głowy. Trzecia postać choroby jest już najbardziej zaawansowana i prowadzi do utraty owłosienia z całego ciała – także z miejsc intymnych, brwi, czy pach.
Wbrew pozorom łysienie plackowate to problem ludzi młodych. Statystyki pokazują, że ponad 50% osób cierpiących z jego powodu to osoby, które nie ukończyły dwudziestego roku życia.

Łysienie plackowate – objawy

Zaczyna się niepozornie. Pacjent dobrze się czuje, aż nagle jednego dnia odkrywa obszar na skórze głowy pozbawiony włosów. Zaczyna się przyglądać i albo oddycha z ulgą, albo z przerażeniem zauważa, że to niejedyne miejsce, które nie ma włosów. Charakterystycznych placków jest więcej. Każde ognisko jest wyraźnie odgraniczone, wielkością zbliżone do 5-złotowej monety lub większe. Na szczęście zazwyczaj łysienie plackowate rozpoczyna się od pojawienia się jednego ogniska, które długo pozostaje samo. Czasami dochodzi do jego rozszerzenie, które może przebiegać w różnym tempie i w konsekwencji obszar bez włosów może osiągać znaczne rozmiary.
Nie ma reguły, jeśli chodzi o wygląd skóry. Może ona pozostać niezmieniona, czasami jednak może nabierać wyglądu podobnego do tego obserwowanego u osób z problemem łojotoku – posiadać tłuste zebrane na jej powierzchni płaty. Może również nabierać jaśniejszej barwy niż ta obserwowana w innych miejscach na skórze.
Charakterystyczny jest również obszar, w jakim pojawiają się placki – mogą być one umiejscowione w części ciemieniowej lub potylicznej. Kolejne ogniska tworzą się zazwyczaj w niewielkiej odległości od pierwszego. Tak charakterystyczne zmiany grupują się w skupisku. Tempo ich ponownego pojawiania się może być różne. Pozostaje to kwestią indywidualną.

Łysienie plackowate przyczyny

Przyczyna powstawania łysienia plackowatego jest tylko częściowo znana. Więcej w tej kwestii istnieje niewiadomych niż rzeczy pewnych.
Pewne jest to, że łysienie plackowate powodują zaburzenia genetyczne. Jednak nie jest to choroba dziedziczona w tradycyjny sposób, ale diagnozowana jako efekt predyspozycji wielu genów i czynników środowiskowych, na przykład stresu.
Najwięcej jednak wiemy o tym, jaki wpływ na wystąpienie choroby ma autoagresja nastawiona przeciwko układowi odporności. Pisząc wprost, w łysieniu plackowatym z niewiadomych przyczyn organizm występuje sam przeciw sobie. W tym wypadku główny atak nastawiony jest przeciwko włosom, które wypadają. Fakt ten dodatkowo udało się potwierdzić przeprowadzając testy na myszach.

Łysienie plackowate leczenie

Leczenie łysienia plackowatego jest dość trudne. Sama choroba jet specyficzne. W 90% przypadków włosy z obszarów, z jakich wypadły odrastają. Zazwyczaj po około roku. Niestety wypadają z innych obszarów i cały proces rozpoczyna się na nowo.
Leczenie łysienia plackowatego zazwyczaj odbywa się pod czujnym okiem lekarza dermatologa. Ma charakter miejscowy. Odbywa się przy wykorzystaniu wielu leków: p-zapalnych, immunosupresyjnych, immunomodulujących, stymulujących wzrost włosów) w tym najbardziej popularnego minoksydylu) oraz miejscowo drażniących. W przypadku niektórych osób pomocne okazuje się użycie metody fotochemioterapii w połączeniu z lekami doustnymi. Ostatnie miesiące przyniosły odkrycie terapii laserowej w leczeniu łysienia plackowatego. Techniki wykorzystywane dotychczas jedynie w ekskluzywnych salonach kosmetycznych, mogą być stosowaniu przy sięganiu po nowoczesne urządzenie także w domu – takie perspektywy daje ViviComb. W ten sposób leczenie łysienia plackowatego jest tańsze, mniej kłopotliwe i bardziej komfortowe. Wielu chorych z wielkim napięciem oczekuje na nowe odkrycia metod leczenia. Całkiem prawdopodobne, że przyszłość da im powód do satysfakcji…
Sprawdź ranking produktów na wypadanie włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz