Leczenie łysienia plackowatego

Zdiagnozowanie łysienia plackowatego to nic przyjemnego. Szczególnie jeśli uwzględni się przyczynę występowania tego schorzenia, która nie jest w pełni znana oraz szerokie spektrum metod leczenia, z których większość daje niezadowalające efekty. Czy są wśród nich takie, których zastosowanie warto rozważać oraz te, których stosowanie na samym wstępie warto wykluczyć? Odpowiedź niesie poniższy artykuł.

Przyczyna wystąpienia

Chory, który ma przed sobą leczenie łysienia plackowatego chce zazwyczaj poznać przyczyny tej nieprawidłowości. Tymczasem lekarze są w stanie dać tylko częściową odpowiedź. Na pewno wiadomo, że łysienie plackowate wywoływane jest przez zaburzenia genetyczne. Ta odmiana łysienia występuje w rodzinie w 5-20% przypadków.
Lekarze są bliżsi jednak twierdzeniu, że choroba, jaką jest łysienie plackowate jest dziedziczona jako wynik mutacji kilku genów oraz czynników środowiskowych – stresu, a nie tylko uwarunkowań genetycznych skupiających się na zmianie struktury jednego genu. Stanowisko to nie zostało jednak w pełni udowodnione.
Na pewno wiemy, że łysienie plackowate jest wynikiem działania autoimmunizacyjnego, czyli takiego, podczas którego organizm atakuje sam siebie. Z niewiadomych przyczyn tkanki niszczą się wzajemnie i stają się zjadliwe, wykorzystując mechanizmy stosowane zazwyczaj podczas formowania sił w trakcie zanotowania wystąpienia infekcji.

Częsty problem

Dużo o charakterze zaburzeń mówi także częstotliwość występowania zmian. Okazuje się, że łysienie plackowate jest drugim co do częstotliwości powodem występowania utraty włosów, diagnozowanym tuż po łysieniu androgenowym.
Łysienie plackowate to w takim ujęciu nie tylko problem estetyczny, ale często także natury psychicznej. Na jego skutek wiele osób dotkniętych zaburzeniem traci pewność siebie i wiarę w to, że jest w stanie odnaleźć się w otoczeniu. Życie społeczne osób cierpiących na łysienie plackowate w ich ocenie zbyt często traci na znaczeniu.

Jak przebiega proces łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate może mieć różny przebieg. Zaczyna się zazwyczaj od zaobserwowania jednego obszaru utraty włosów na skórze głowy, z czasem dochodzą kolejne łysiejące placki. W najbardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do całkowitej utraty włosów ze skóry głowy, a nawet do wypadnięcia włosów z twarzy: brwi i rzęs. Czasami choroba dotyka również paznokci.
Co ciekawe często w wywiadzie lekarskim pojawienie się pierwszych objawów chorobowych ma ścisłe przełożenie na to, co dzieje się w życiu osoby chorującej, na kilka tygodni przed wystąpieniem objawów: silnego stresu spowodowanego utratą pracy, śmierci bliskiej osoby, wiadomości o ciężkiej chorobie kogoś z rodziny, itd.

Leczenie łysienia plackowatego – czyli co jest skuteczne?

W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się wiele różnych metod terapii. W zależności od stanu chorego oraz stopnia rozwoju choroby, techniki te mogą być bardzo różne.
I tak na pierwszym miejscu są glikokortykosteroidy, które podaje się najczęściej w postaci płynów stosowanych miejscowo. Substancja czynna może być jednak również dostępna pod postacią doustną, czy leków stosowanych dożylnie albo wprost pod ognisko choroby.
Niestety glikokortykosteroidy to substancje, których stosowanie grozi wystąpieniem skutków ubocznych. Specjaliści ciągle się nie mogą zgodzić, jak długo można je bezpiecznie stosować i na jak duże obszary. Niektórzy są wręcz jawnymi przeciwnikami stosowania glikokortykosteroidów doustnie, a metodę tę uważają za niebezpieczną.
Inną substancją stosowaną w leczeniu łysienia plackowatego jest cyklosporyna A, która znajduje zastosowanie w ciężkich stanach choroby. Z czasem, gdy stan pacjenta poprawia się, dawki leków mogą być na bieżąco zmniejszane. Za pośrednictwem tej substancji czynnej można uzyskać bardzo dobre efekty w postaci odrostu włosów. Niestety łysienie plackowate ma to do siebie, że może powracać i kuracje muszą być powtarzane.
Niekiedy, gdy terapia jest szczególnie trudna, a łysienie plackowate bardzo zaawansowane, to lekarze zalecają stosowanie jednocześnie obu substancji: cyklosporyny A i glikokortykosteroidu.

Uczulenie a łysienie plackowate

Dość niecodziennym sposobem leczenia łysienia plackowatego jest stosowanie silnych alergenów, które mają wywołać migracje sił obronnych organizmu w inne miejsce i tym samym zmniejszenie stanu chorobowego wywołanego w obrębie włosów. W ten sposób można uzyskać efekt, który jest zadowalający z punktu widzenia kosmetycznego i akceptowany przez wiele osób cierpiących z powodu łysienia plackowatego.

Kiedy leczyć?

Oczywiście najlepsze efekty można uzyskać wtedy, kiedy wypadanie włosów jest na początkującym stadium. Im szybciej się rozpocznie kuracje, tym można mieć większe szanse, że rzeczywiście przyniesie ona zadowalające efekty.
Jednak im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniej osiągnąć zadowalający efekt. Trzeba niestety liczyć się również z nawrotami choroby, które w trakcie kuracji są bardzo często obserwowane.
Sprawdź ranking produktów na wypadanie włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz