Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów może mieć różny przebieg. Często zaczyna się od tego, że zmienia się sama struktura kosmyków, które stają się cieńsze, gorzej się układają, szybciej się przetłuszczają. To, jaki efekt i jakie zmiany obserwujemy, jest uzależnione w dużym stopniu od tego, jaka jest przyczyna utraty włosów. To jej ustalenie pozwala skutecznie poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów.

Kiedy zacząć się martwić?

Informacje, że normą jest wypadanie włosów w ilości 100-200 jest trochę myląca i nieżyciowa. Nasuwa się od razu pytanie, czy możliwe jest codziennie liczenie wszystkich wypadających włosów, pozostawionych na szczotce, na poduszce, gubionych w trakcie chodzenia, przyczepiających się do odzieży? Zamiast tego, jako wskazówkę warto stosować inną informację. Czerwona lampka powinna zapalać się wtedy, kiedy nagle ilość wypadających włosów zwiększa się. Wtedy należy szukać przyczyny. To ważne, bo niepokoić powinny wszelkie zmiany.
Drugi sygnał to czas obserwacji wypadania włosów. Jeśli nadmierna utrata jest obserwowana przez minimum dwa miesiące, to znak, że należy zacząć działać, by poradzić sobie z problemem.

Jak zapobiec wypadaniu włosów? Ustal przyczyny

Na samym wstępie warto ustalić, jakie są przyczyny wypadania włosów, co umożliwi nam zapobiegnięcie ich dalszemu wypadaniu. Włosy mogą wypadać na przykład na skutek stresu (co odbywa się jednak nie od razu, jak w niektórych środowiskach się twierdzi, ale po kilku tygodniach od wystąpienia szoku, czy sytuacji stresowej), chudnięcia (podczas stosowania restrykcyjnych diet zwłaszcza ograniczających spożycie do 700-1000 kcal oraz diet jednostronnych: na przykład białkowych, często nie dostarcza się tyle substancji odżywczych i witamin, ile jest niezbędnych, co może negatywnie wpływać na kondycję włosów), nieprawidłowej diety (zwłaszcza na skutek stosowania mało zróżnicowanego menu, w którym przeważają cukry proste oraz wysoko przetworzona żywność), zmian hormonalnych (obserwowanych w okresie menopauzy, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, czy po urodzeniu dziecka), choroby (na przykład choroby tarczycy, czy nowotworu, przewlekłych infekcji z wysoką gorączką), stosowania niektórych leków (u kobiet najczęściej obserwuje się nadmierne wypadanie włosów po stosowaniu leków na nadciśnienie, obniżających poziom cholesterolu, leków przeciwtrądzikowych).

Zwróć uwagę na menu

Skład naszego codziennego menu ma bezpośredni wpływ na to, jak wyglądamy. Nawet jeśli wydaje się nam, że żywność wysokoprzetworzona, fast foody oraz niewielka ilość warzyw i owoców nie mają wpływu na naszą aparycję, bardzo się mylimy. Nie tylko często są odpowiedzialne za zmęczenie na naszej twarzy, szarość cery, czy zmiany skórne, ale także za zbyt szybkie starzenie się. Słabej jakości jedzenie spowalnia bowiem proces odnowy komórek oraz możliwości regeneracji. Nie tylko oddziałując na skórę, ale także na wygląd naszej fryzury.
W diecie nie powinno zabraknąć ani żelaza (wątróbka, buraki), ani magnezu (kasza gryczana), czy selenu (płatki kukurydziane).

Odpowiednia dawka witamin

Ustalając menu, należy również zwrócić uwagę na dostarczanie witamin szczególnie potrzebnych do zachowania prawidłowego wyglądu fryzury. Tutaj szczególnie pomocna może być witamina C oraz witamina E, witamina B i F, które odżywiają skórę głowy oraz stymulują krwiobieg. Dzięki temu cały organizm jest nastawiony na poprawę kondycji włosów oraz na zapobieganie ich wypadnięciu.

Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli mamy problem z wypadaniem włosów, powinniśmy zwrócić uwagę na ich prawidłową pielęgnację. W pewnym stopniu należy dać im taryfę ulgową. Z tego powodu zaleca się je ściąć, by je nieco odciążyć, nie wiązać w ciasne kucyki, które mogłyby dodatkowo wpłynąć na ich osłabienie.
Inne ważne zalecenie to delikatne mycie włosów (unikanie stosowania gorącej wody, lepsza będzie letnia lub chłodna – zwłaszcza na zakończenie mycia) oraz rozczesanie ich rzadkim grzebieniem po lekkim wyschnięciu. Niewskazane jest szarpanie. Podczas czesania należy podtrzymać kosmyk, by nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Pomocne może być unikanie stosowania obciążających kosmetyków takich, jak żele, pianki i lakiery. Poza tym, o ile to możliwe, na czas regeneracji włosów warto unikać ich farbowania, co dodatkowo osłabia ich strukturę i prowadzi do wypadania.
Lepiej uważać także na prostownice, te sprawiają bowiem, że włosy tracą nawilżenie, łamią się i wypadają.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Przez wiele osób praktykowane są także domowe sposoby na wypadanie włosów. Od wielu lat stosuje się zamiennie kilka pomysłowych zabiegów na włosy:
  • popularną maseczkę do włosów wykonaną z żółtka, nafty i oleju. Maseczkę nakłada się na skórę głowy i włosy na godzinę przed myciem włosów. Niestety ten sposób nie jest polecany dla właścicielek włosów blond oraz cienkich, które nadmierne obciąża.
  • inną maseczką polecaną na wypadanie włosów jest maska przygotowywana z żółtek jaj wymieszanych z oliwą i nakładanych na włosy.
  • można również wykonać maseczkę z piwa i żółtka. Przygotowujemy dwa żółtka i mieszamy z trzema łyżkami piwa aż uzyskamy konsystencję papki, następnie nakładamy na włosy oraz owijamy je woreczkiem foliowym. Po pół godzinie należy zmyć pod bieżącą wodą i umyć na koniec włosy.
  • pomocna może być także płukanka w wywarze z pokrzywy.Jeśli problem wypadania włosów zaobserwujemy szybko, istnieje prawdopodobieństwo, że łatwo sobie z nim poradzimy. Z tego powodu zaleca się obserwację oraz wybieranie sprawdzonych i bezpiecznych metod.
  • Sprawdź ranking produktów na wypadanie włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz