Przyczyny wypadania włosów

Wygląd naszej fryzury odzwierciedla stan naszego zdrowia. Pokazuje, czy w naszym ciele panuje równowaga i harmonia, czy też jakiejś substancji lub witaminy po prostu brakuje. Daje jasny sygnał dotyczący naszego standardu życia oraz stanu umysłu. Gdy włosy nadmiernie wypadają, to zazwyczaj symptom nieprawidłowości, który niczym sygnał sos woła o naszą ingerencję. Może być również symbolem naturalnych zmian. Ten artykuł pozwoli Ci ocenić, kiedy za wypadanie włosów odpowiada fizjologia, a kiedy grożące całkowitym wyłysieniem nieprawidłowości.

Wypadanie fizjologiczne

Przyszło się sądzić, że utrata do 100 włosów dziennie to norma, którą nie trzeba się martwić. W praktyce jednak podawanie takiej liczby wydaje się dość sporym uproszczeniem. Po pierwsze trudno zajmować się liczeniem wypadających włosów, a po drugie potencjalna utrata 100 włosów dziennie będzie inna w skutkach u osób o gęstych i zdrowo wyglądających czuprynach i w przypadku osób mających problem z przerzedzonymi włosami.
Dlatego za fizjologiczną utratę włosów należałoby uznać taką, która nie wzbudza naszego niepokoju. Mianowicie nie łączy się z uczuciem niespodziewanej straty podczas zbierania włosów z poduszki, formowania sporego kłębuszka po wyciąganiu włosów z odpływu po kąpieli, czy też ze szczotki. Naturalne wypadanie włosów to zmiany, które nie są nagłe i zdumiewające w skutkach. To wypadanie włosów, które nie niepokoi i z czasem jest właściwie niezauważalne.

Przyczyny mechaniczne

Włosy mogą wypadać z przyczyn mechanicznych. Często przyczyną może być zbyt silnie ściśnięcie ich w gumce, uczesanie w koński ogon. Takie uwięzienie skutkuje częściową utratą łodyg włosów, które się łamią i wypadają.
Problemem może być także zbyt mocna ekspozycja ich na promieniowanie słoneczne, na skutek czego dochodzi do przegrzania. Podobny efekt można osiągnąć, susząc włosy gorącym powietrzem suszarki, używając prostownicy, czy lokówki. Dlatego eksperci zalecają wybór takich urządzeń pomagających w suszeniu, które pozwalają na ustawienie strumienia powietrza poprzez wyłączenie opcji ogrzewania. Suszenie włosów chłodnym podmuchem jest dużo zdrowsze.
Ważną przyczyną osłabienia włosów oraz ich wypadania może być moczenie ich w chlorowanej i słonej wodzie. To dlatego w wielu sytuacjach włosy tracą swoją gęstość po lecie, kiedy są one w szczególny sposób narażane na kontakt ze wspomnianymi wyżej negatywnymi czynnikami.
Należy zwrócić uwagę również na sposób rozczesywania. Duże znaczenie ma to, czy włosy podczas mycia plączą się i czy próbujemy je rozczesać od razu po umyciu, czy czekamy kilkanaście minut do ich przeschnięcia, kiedy szczotka lub grzebień nie napotykają już takich oporów.
Do tej kategorii można zaliczyć również wypadanie włosów prowokowane przez osobę chorą psychicznie. Trichotillomania polega na wyrywaniu sobie włosów. Często świadomie, ale równie w trakcie snu.

Dolegliwości i choroby skóry głowy

Przyczyna nadmiernej utraty włosów może leżeć w chorobach skóry głowy. Lista zagrożeń jest naprawdę długa.
Na pierwszym miejscu dolegliwość najpopularniejsza – łupież. Odmiana sucha zazwyczaj nie prowadzi do wypadania włosów, natomiast łupież tłusty za sprawą mocno przylegających łusek do skóry głowy może utrudniać swobodny przepływ powietrza oraz dostarczanie substancji odżywczej. Mieszek włosowy jest pod każdym względem ograniczony za sprawą zalewającego go sebum, co wymusza obumieranie włosa i następnie jego wypadanie.
Innym schorzeniem często współistniejącym z łupieżem jest łojotokowe zapalenie skóry. Duże ilości produkowanego sebum prowadzą do powstawania ognisk zapalnych, które często przechodzą w zmiany ropne. Na skórze głowy pojawiają się charakterystyczne krosty, zgrubienia, które przypominają budową pryszcze znajdujące się na skórze twarzy. Niekiedy po wygojeniu takich zmian powstają blizny, a te jak można łatwo zaobserwować, pozbawione są włosów i pozostają łyse.
Często mylona z łupieżem jest łuszczyca skóry głowy. Ta trudna w leczeniu choroba także może w niektórych sytuacjach prowadzić do łysienia. Najczęściej dzieje się tak w konsekwencji zmian, jakie pojawiają się na głowie – dużych strupów, które mogą się goić poprzez powstawanie blizn.
Pewną nieprawidłowością może być także grzybica owłosionej skóry głowy. Jest to poważne schorzenie, które prowadzi do łamania włosów tuż przy skórze. Choroba łatwo rozprzestrzenia się poprzez dotyk, najczęściej wśród małych dzieci. Leczenie grzybicy wymaga wizyty w gabinecie lekarskim.

Wypadanie włosów na tle hormonalnym

Bardzo częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet są zmiany hormonalne. Panie w szczególny sposób narażone są na wahania hormonów. Za utratę dawnej gęstości fryzur odpowiadają zazwyczaj estrogeny. Nagły ich spadek można obserwować po urodzeniu dziecka (około 3-4 miesiące po porodzie). W tym wypadku zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Wystarczy kilka dodatkowych tygodni, by włosy wróciły do pierwotnego wyglądu. Podobny efekt może pojawić się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. W tej sytuacji należy poczekać kilka miesięcy aż organizm dojdzie do równowagi i ustabilizuje się poziom hormonów.
Utrata włosów dyktowana jest też wiekiem. Niestety wraz ze starzeniem się włosy mogą być słabsze i może być ich mniej. Szczególnie te zmiany są widoczne u kobiet w okresie menopauzalnym, kiedy nagle znacznie spada aktywność jajników, co ma łatwe przełożenie na gęstość fryzur. Na końcu warto wziąć pod uwagę choroby jajników (dlatego jeśli obserwuje się nadmierne wypadanie włosów, warto udać się na konsultację do lekarza ginekologa). Specjalista wykonując USG, może szybko sprawdzić, jakie są przyczyny nagłej wzmożonej utraty włosów. Taka konsultacja może okazać się niezbędna, zwłaszcza, że często choroby jajników nie dają żadnych klasycznych objawów.
Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn problem może stanowić tak zwane łysienie androgenowe, które powstaje w wyniki przetworzeniu hormonu testosteronu przy udziale 5 alfa reduktazy w DHT (dihydrotestoren). Tę prostą w sensie chemicznym zmianę można zablokować, stosując preparaty przeciw łysieniu. Dużą popularność zyskują zabiegi laserowe, w tym ciekawe rozwiązanie do zastosowania w domu laserowy grzebień ViviComb.

Polekowe wypadanie włosów

Leki przyjmujemy z jakichś konkretnych powodów. Niestety farmaceutyki, które z jednej strony pomagają, z drugiej nie są wolne od skutków ubocznych. Częstym działaniem niepożądanym zażywania leków jest osłabienie kondycji włosów oraz wypadanie sporej ilości kosmyków. Jakie leki znajdują się na liście szczególnie zagrażającej fryzurom? Najczęściej są to antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w reumatologii (ze złotem), cytostatyki (leki stosowane w chemioterapii). Na szczęście utrata włosów po lekach jest odwracalna. Wystarczy kilka tygodni, by włosy zaczęły odrastać.

Wypadanie włosów na tle stresu

Stres, który z jednej strony jest mobilizujący, z drugiej wprowadza wiele zamieszania do organizmu. Jednym ze skutków jego destrukcyjnego wpływu jest wypadanie włosów, które można zaobserwować po szczególnie nerwowym okresie w życiu. Jednak uwaga, wbrew temu, co można w wielu miejscach przeczytać, wypadanie włosów na skutek stresu nie następuje od razu. Obserwuje się je na kilka miesięcy po wystąpieniu szoku, jakim jest dla organizmu nagła sytuacja powodująca spory stres.

Wypadanie włosów na tle autoimmunologicznym

Co prawda dotąd nie udało się ustalić, jaka jest przyczyna łysienia plackowatego, ale naukowcy wiedzą, że choroba ta ma podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Charakterystyczne dla niej są przejściowo występujące lub stałe ogniska wyłysienia oraz stany zapalne skóry głowy. Choroba dotyczy 2% osób zgłaszających się do dermatologa. Nie jest zatem tak rzadka, jak wielu osobom pozornie się wydaje.
Jej wystąpieniu mają również sprzyjać zmiany naczyniowe oraz czynniki psychiczne i pewne nieprawidłowości w pracy układu nerwowego. Łysienie plackowate często współistnieje z innymi schorzeniami autoimmunologicznymi, na przykład cukrzycą, toczniem rumieniowatym oraz bielactwem.
Sprawdź ranking produktów na wypadanie włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz