Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe to najczęściej problem mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że nie występuje u kobiet, ale jedynie tyle, że w przypadku pań zdarza się zdecydowanie rzadziej. Ma też inny przebieg. O tym jest właśnie ten artykuł.

Piękno a włosy

Dla wielu kobiet oczywisty jest fakt posiadania włosów. Na co dzień, gdy nie mają problemu z ich kondycją, nie zastanawiają się, co by się stało w sytuacji, gdyby ich bujna czupryna zaczęła się systematycznie przerzedzać.
Nic dziwnego, włosy w przypadku kobiet są atrybutem stanowiącym o ich atrakcyjności. Z tego powodu większość pań robi wszystko, by piękną fryzurę utrzymać aż do późnych lat starości. Decyduje się na inwestowanie w dobre szampony, odżywki, od czasu do czasu wybiera się także do fryzjera na specjalne zabiegi nawilżająco-odżywcze. Dbają o to, jak włosy się układają, systematycznie je podcinając. Czasami również zmieniają ich kolor, czy też prostują albo robią wszystko, by dodać im puszystości lub uzyskać piękne loki.
Żeby zrozumieć, jak ważny dla kobiet jest stan ich fryzur, wystarczy przyjrzeć się ludziom przechodzącym codziennie ulicą. Z pewnością bez trudu znajdziemy przynajmniej kilku łysiejących mężczyzn, w przypadku kobiet będzie to trudniejsze. Nie dlatego, że kobiety nie walczą z problemem nadmiernego wypadania włosów, ale dlatego, że z powodu braku przyzwolenia społecznego na pozbycie się włosów, panie robią wszystko, by zachować włosy jak najdłużej, nawet mimo poważnych problemów. Gdy na szczotce pojawia się coraz więcej włosów, kobiety nie tylko są przygnębione, najczęściej wpadają w panikę! I zaczynają działać! Nie bagatelizują problemu. Gdy robią to skutecznie, udaje im się uzyskać zadowalające efekty.

Łysienie androgenowe u kobiet: symptomy

Łysienie androgenowe u kobiet podobnie jak u mężczyzn jest spowodowane zmianami hormonalnymi. W przypadku kobiet najczęściej pierwsze objawy obserwuje się w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów również po urodzeniu dziecka czy po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
Na poziomie biologicznym łysienie androgenowe jest spowodowane podwyższonym poziomem androgenów oraz czynnikami genetycznymi. Jeśli bliskie nam osoby miały problem z nadmiernym wypadaniem włosów, istnieje duże ryzyko, że również i my będziemy je mieli. W ten sposób dochodzi do utraty włosów w kątach czołowych oraz na szczycie głowy. W odróżnieniu jednak od łysienia androgenowego u mężczyzn, u kobiet włosy wypadają zazwyczaj równomiernie na całej głowie, a przebieg procesu można zaobserwować poprzez utratę gęstości fryzury. Nie dochodzi do całkowitej utraty włosów.
Tak jest zazwyczaj. Jednak łysienie androgenowe może mieć także inny przebieg. Kobiety mogą tracić włosy podobnie do mężczyzn: pozbywając się ich w okolicy skroniowej a potem ciemieniowej, na czubku głowy. Stopień postępowania zmian może być określany zgodnie z 3-stopniową skalę Ludwiga, stosowaną także w przypadku oceny procesu łysienia u mężczyzn.
Często łysieniu androgenowemu u kobiet towarzyszy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Innym symptomem zazwyczaj współtowarzyszącym jest tłusta skóra i idąca za nią konieczność stosowania matujących kosmetyków. Kobiety narzekają na mniejszą skuteczność kosmetyków oraz niezadowalającą trwałość makijażu. Podkład szybko spływa, a cień po kilku godzinach zbija się w kącikach oczu.

Nadwrażliwość na androgeny

Poza łysieniem androgenowym w okresie menopauzy, częstym problemem jest wypadanie włosów na tle hormonalnym u kobiet w każdym wieku. Ta nieprawidłowość spowodowana jest, jak to określają lekarze, nadwrażliwością na androgeny. Mieszki w takich sytuacjach w kontakcie z naturalnie występującymi hormonami łatwo się otwierają i włosy wypadają. Mimo że hormony nie przekraczają optymalnej ilości i pozostają na stałym poziomie, organizm nie radzi sobie z taką gospodarką hormonalną i rozpoczyna proces łysienia. Zbyt szybki i niezrozumiały dla osób, które muszą się z nim zmierzyć.

Łysienie androgenowe u kobiet – jak leczyć?

Często na łysienie androgenowe u kobiet stosuje się środki antykoncepcyjne o działaniu estrogenowym lub antyandrogenowym, które mają na celu zharmonizować hormony, doprowadzając do optymalnego stosunku ilościowego. Niestety takie kuracje niekiedy powodują skutki uboczne, które towarzyszą stosowaniu hormonów: tycie, problemy z cerą, gorsze samopoczucie, obniżenie libido.
Pomocne może być także stosowanie preparatów z minoksidylem, który znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu łysienia u mężczyzn. Stosowany miejscowo w przypadku początkowego stadia wypadania włosów lub średnio-zaawansowanego może odwrócić proces nadmiernego wypadania włosów. Nałożony i wmasowany w skórę pozwala poprawić krążenie oraz zmobilizować komórki do podziałów i do wzrostu nowych włosów.
Terapię można wspomóc ponadto amineksylem, który stosowany przynajmniej dwa razy w roku przez dwa miesiące pozwoli przytwierdzić łodygi włosów do korzeni oraz zablokować ich wypadanie.
Metody te jednak – zarówno stosowanie środków z minoksidylem oraz amineksylem – mogą powodować skutki uboczne w postaci zaczerwienienia skóry, czego można uniknąć, stosując naturalne środki na łysienie androgenowe u kobiet.
Jaka jest zatem alternatywa? Z pomocą przychodzą suplementy diety, które pozwolą zharmonizować wewnętrzne wydzielanie oraz uciszyć zmiany hormonalne. Pod tym względem najlepsze efekty przynoszą preparaty mające w składzie witaminę B6, biotynę, magnez oraz skrzyp. Przyjmowane dwa razy dziennie są w stanie skutecznie wzmocnić włosy od wewnątrz, przeciwdziałając ich wypadaniu. Wśród nich bardzo dobre rekomendacje zbiera Provillus dla kobiet. Preparat polecany dla kobiet w każdym wieku, przygotowany do zażywania dwa razy dziennie po jednej tabletce.
Na koniec warto dodać, że najlepsze wyniki w leczeniu łysienia u kobiet daje łączne stosowanie preparatów stosowanych od zewnątrz z tymi dostarczanymi od środka. Dobrze o tym wiedzieć, zważywszy na to, jak sporym problemem estetycznym i psychologicznym jest nadmierne wypadanie włosów u kobiet.
Sprawdź ranking produktów na wypadanie włosów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz